Start arrow Jubileusz 50-lecia
Jubileusz 50-lecia posługi Księży Pallotynów w Rynie PDF Drukuj Email
Księża gościeKsięża gościeDnia 29 września br. w parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rynie odbyły się obchody jubileuszu 50-lecia pracy i obecności Księży Pallotynów w Rynie. W roku 1957 Ks. Bp Tomasz Wilczyński powierzył opiekę nad  parafią Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego.
Samodzielna parafia p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP została utworzona w 1962 roku i przydzielona do Dekanatu Giżyckiego pod wezwaniem Św. Szczepana Męczennika. rozpoczęcie uroczystej Mszy ŚwiętejUroczysta Msza ŚwiętaUroczystości rozpoczęły się wspólną modlitwą dziękczynną w kościele  parafialnym o godz. 10.00. Później Ks. Proboszcz Sylwester Fiećko SAC powitał przybyłych gości i przedstawił rys historyczny obecności Pallotynów w Rynie. Następnie głos zabrali: Ks. Jan Neumann - duszpasterz wspólnoty ewangelicko - augsburskiej w Rynie, Burmistrz Miasta i Gminy Ryn - Józef Karpiński, który wręczył pamiątkową tablicę z tej okazji, Ks. Marian Wietrzyński SAC - najstarszy spośród przybyłych Pallotynów, pracujących kiedyś w parafii w Rynie, Ks. Wiceprowincjał Prowincji Chrystusa Króla Czesław Parzyszek SAC. Od godz. 14.00 rozpoczęła się wspólna zabawa przed kościołem z udziałem parafian i przybyłych Księży Pallotynów.
Wystąpienie J. E. Ks. Bp Jerzego Mazura SVD Centralnym punktem obchodów o godz. 18.00 była Eucharystia, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił  J. E. Ks. Bp Jerzy Mazur SVD . Podczas Mszy Świętej śpiewał chór Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego z Olsztyna, pod dyrekcją Benedykta Błońskiego. Została także poświęcona tablica upamiętniająca 100-lecie obecności Pallotynów na ziemiach polskich. Chór po Mszy  Świętej w ramach koncertu zaśpiewał jeszcze kilka pieśni. Obecny był również Rektor Uniwersytetu Prof. Dr hab. Ryszard Górecki - senator RP, który wręczył pamiątkowy medal z okazji 50-lecia posługi Księży Pallotynów w Rynie. Następnie zaproszeni goście udali się na uroczystą kolację na zamek w Rynie. Pragnę podziękować Bogu za piękną pogodę, za obecność J. E. Biskupowi Ordynariuszowi Diecezji Ełckiej Jerzemu Mazurowi SVD, Ks. Prowincjałowi Czesławowi Parzyszkowi SAC, wszystkim przybyłym kapłanom pallotyńskim, pracującym kiedyś w Rynie: Ks. Marianowi Wietrzyńskiemu, Ks. Adamowi Sławińskiemu, Ks. Bogusławowi Bogdanowi, Ks. Arturowi Churze, Ks. Marianowi Łagodowi, również Pallotynom, którzy  stąd  pochodzą:wręczenie pamiątkowego medalu Uroczysta kolacja w Hotelu Zamek RynKs. Mirosławowi Dragielowi i Ks. Jackowi Smykowi oraz kapłanom z Dekanatu na czele z Ks. Dziekanem Zdzisławem Mazurem, wszystkim przybyłym gościom i naszym dobroczyńcom: Ewie Jocz, Janowi Budnemu, Andrzejowi Dowgiałło oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tak pięknych obchodów. Bóg zapłać! Do spotkania zatem na kolejnym Jubileuszu, oby tak wspaniałym i udanym jak już przeżyty! Szczęść Boże!
Ks. Proboszcz Sylwester Fiećko SAC

W naszej galerii dostępny jest również fotoreportaż z jubileuszu, zapraszamy!
 
© 2024 Księża Pallotyni - Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rynie; Domki na Mazurach